Jump to content

Reduktimi (gatim)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Reduktimi i stokut në një tigan

Në gatim, reduktimi është procesi i trashjes dhe intensifikimit të shijes së një përzierjeje të lëngshme si supë, salcë, verë ose lëng duke valuar ose zier . [1]

Zvogëlimi kryhet duke valuar ose zier një lëng si lëngu, lëngje frutash ose perimesh, verë, uthull ose salcë derisa të arrihet përqendrimi i dëshiruar nga avullimi. Kjo bëhet pa kapak, duke mundësuar që avulli të dalë nga përzierja. Përbërësit e ndryshëm të lëngut do të avullojnë në temperatura paksa të ndryshme, dhe qëllimi i reduktimit është të largojë ata me pikat më të ulëta të avullimit.[ citim i nevojshëm ]

Ndërsa reduktimi përqendron shijet e mbetura në tigan, pakësimi i tepërt do të largojë të gjithë lëngun në salcë, duke lënë një "shtresë ngjitëse dhe të djegur" në tigan. [2]

  1. ^ "Technique: Making a Sauce Reduction". The Kitchn. Marrë më 29 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Petrosky, Maureen C. "How To Make A Reduction". Food Republic. Marrë më 29 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)