Referendumi i Veriut të Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një referendum këshillues për pranimin e institucioneve të Republikës së Kosovës u mbajt në rajonet e mbizotëruara nga serbët e veriut të Kosovës më 14 dhe 15 shkurt 2012.[1]

Referendumi u mbajt në Zubin Potok, Zveçan dhe Mitrovicë në të dyja ditët, ndërsa Leposaviqi u votua më 15 shkurt. Votimi u zhvillua nga ora 7:00 deri në 19:00 të dyja ditët. [2] Rezultati pa që 99.74% e votuesve refuzuan aktin e institucioneve të Republikës së Kosovës. Sondazhi u refuzua nga qeveritë e Serbisë dhe Kosovës. [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Barlovac, Bojana; Aliu Fatmir. "Northern Serbs Vote 'No' to Kosovo". Balkan Insight. Marrë më 18 shkurt 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Northern Kosovo ready for referendum, B 92, 12 shkurt 2012, arkivuar nga origjinali më 2012-02-14, marrë më 15 shkurt 2012 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Serbs reject Kosovo Albanian rule in referendum". BBC. 16 shkurt 2012. Marrë më 10 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)