Jump to content

Refet Abazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Refet Abazi (17 janar 1964, Tetovë} është aktor dhe profesor shqiptar nga Maqedonia e Veriut.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1989 diplomoi në Fakultetin e Arteve Dramatike në Shkup, në degën e aktorëve dramatikë. Edhe si student ishte i angazhuar në shumë projekte teatrore, televizive dhe filmike. Në karrierën e tij të aktrimit interpretoi një sërë rolesh të rëndësishme teatrale për teatrot kombëtare, si dhe për shumë projekte të pavarura dhe ndërkombëtare. Ai është vlerësuar për arritjet e tij në aktrim në shumë festivale brenda dhe jashtë vendit. Nga viti 1999 punon si profesor i aktrimit në Fakultetin e Arteve Dramatike në Shkup.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli
1989 Еурека - serial Plaku
1990 Trieste via Shkup - serial
1990 Gabimi verior - film
2001 Одмазда film
2002 Наше маало serial
2011 J.A.C.E film
2011 Простувањето на крвта film Marku
2013 Се врати назад film Burri
2015 Медена ноќ film Blerimi
2018 Година на мајмунот film Fatmiri
2018 Сведокот film Panta
2019 Дедо и внук - film Kira
2019 Цирку летови - film Profesori
2021 Од соништата на морето film Basriu
2021 Besa - serial Isa
2022 Кома film
2023 Инфилтрираат serial Hamza

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]