Refit Asllan Jazo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Refit Asllan Jazo Ka lindur në vitin 1930 në fshatin Dukat të Vlorës. Mbaroi studimet për pilot në ish-Bashkimin Sovjetik. Gjatë karrierës ushtarake ka kryer detyra të ndryshme si komandant ekuipazhi e çifti. Më 05.09.1970 humbi jetën në një katastrofë ajrore në rajonin e Lushnjës së bashku me pilotin Muharrem Hida. Me vendim të Këshillit të Ministrave Nr.228 datë 22.04.1996 është shpallur “Dëshmor i Atdheut”. Prehet në Varrezat e Dëshmorëve te Kombit.

Refit la pas 5 femije, ku spikat mjekja Ermira Bozheku. Gruaja e Profesorit te madh te mjeksise shqiptare dhe evropiane Nasi Bozheku eshte e ema e profesorit dhe avokatit te njohur me origjine nga Terbaci i Vlores, Prof. Avv. Ersi Bozheku. I njohur si nga avokatet me te famshem te Italise, ky i fundit eshte nder Profesoret e drejtesise penale me te spikatur ne planin evropian.