Reliku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Relikaria dhe kafka e Shën Ivos së Kermartinit (Shën Yves ose Shën Ives) (1253–1303), në Tréguier, Brittany, Francë.

fe, një relike është një objekt ose artikull me rëndësi fetare nga e kaluara.[1] Zakonisht përbëhet nga mbetjet fizike ose efektet personale të një shenjtori ose personi tjetër të ruajtura për qëllime nderimi si një përkujtim i prekshëm. Reliket janë një aspekt i rëndësishëm i disa formave të Budizmit, Krishterimit, Islamit, shamanizmit dhe shumë feve të tjera. Relike rrjedh nga latinishtja reliquiae, që do të thotë "mbetet" dhe një formë e foljes latine relinquere, "e lënë pas, ose e braktisur". Një relikari është një faltore që strehon një ose më shumë relike fetare.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Definition of relic". Lexico. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)