Remi Sonaiya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Remi Sonaiya
Të dhëna vetjake
U lind më2 mars 1955
Ibadan, Nigeria
Partia politikeKOWA
Bashkëshortja/etBabafunso Sonaiya
Fëmijët2
Punësimipolitikane dhe shkrimtare

Remi Sonaiya (lindi më 2 mars 1955) është politikane dhe shkrimtare.[1] Ajo u bë kandidatja e parë femër në për president në Nigeri. Në zgjedhjet presidenciale, Sonaiya morri 13,076 vota dhe përfundoi në vendin e 12-të.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u martua me Babafunso Sonaiya dhe ata kanë dy djem dhe dy nipa.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Nigeria's first female presidential candidate done with 'cheerleading'". Vanguard News. 18 mars 2015. Marrë më 17 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Summary of Results" (PDF). Independent National Electoral Commission. fq. 1. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 mars 2017. Marrë më 18 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]