Rendi dhe ligji (politikë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

politikën moderne, "ligj dhe rend" është një qasje ideologjike që fokusohet në zbatimin dhe dënimet më të ashpra si mënyra për të reduktuar krimin.[1] Dënimet për autorët e çrregullimeve mund të përfshijnë afate më të gjata burgimi, dënime të detyrueshme, ligje për tre goditje dhe madje edhe dënim me vdekje në disa vende.

Mbështetësit e "ligjit dhe rendit" argumentojnë se burgimi është mjeti më efektiv për parandalimin e krimit. Kundërshtarët argumentojnë se një sistem i dënimit të ashpër penal është përfundimisht i paefektshëm, sepse ai vetëpërjetëson krimin dhe nuk trajton shkaqet themelore ose sistematike të krimit. Ata gjithashtu e vlerësojnë atë me lehtësimin e militarizimit më të madh të policisë dhe kontributin në burgosjen masive në Shtetet e Bashkuara.[2][3]

Pavarësisht popullaritetit të gjerë të ideve dhe qasjeve të "ligjit dhe rendit" midis viteve 1960 dhe 1980, të ilustruar nga kandidatët presidencialë, përfshirë Richard Nixon dhe Ronald Reagan, duke konkurruar me sukses në një platformë "të ashpër ndaj krimit", statistikat mbi krimin treguan një rritje të konsiderueshme të krimi gjatë viteve 1970 dhe 1980 në vend të kësaj, dhe normat e krimit filluan të bien vetëm nga vitet 1990 e tutje.

Në përmasa të ndryshme, krimi ka qenë gjithashtu një çështje e spikatur në politikën kanadeze, britanike, australiane, afrikano-jugore, franceze, gjermane dhe të Zelandës së Re.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Campbell, Michael C. (2011). "Politics, Prisons, and Law Enforcement: An Examination of the Emergence of "Law and Order" Politics in Texas: Politics, Prisons, and Law Enforcement". Law & Society Review. 45 (3): 631–665. doi:10.1111/j.1540-5893.2011.00446.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lepore, Jill. "The Invention of the Police". The New Yorker (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2020. Marrë më 2020-07-13.
  3. ^ Hinton, Elizabeth (9 maj 2016). From the War on Poverty to the War on Crime: the Making of Mass Incarceration in America. ISBN 978-0-674-96922-3. OCLC 984643598. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)