Revanija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Revanija është ëmbëlsirë që gatuhet në disa mënyra, sipas vendit. Më së shumti me miell, tlyn, sheqer, vezë të rrahura, pandespanjë dhe fugacë.

Ndër varietet njihen revanija me niseshte, me ermik në Berat, në tigan, dhe revani e rrahur në rrethin e Tepelenës.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe. Tiranë: AIITC. fq. 841.