Revere, Massachusetts

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Revere
Qytet
noform
Ndërtesa e bashkisë
Vendndodhja
Revere is located in SHBA
Revere
Revere

Koordinatat: 42°24′30″V 71°0′45″P / 42.40833°V 71.01250°P / 42.40833; -71.01250

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Massachusetts
Qarku Suffolk
Kryetari i Bashkisë Brian M. Arrigo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 26.0 km2
Lartësia 20 m (m.n.d.)
Popullsia 51,755 banorë
Dendësia 3,386.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore (UTC-5)
Verore (UTC-4)
Prefiksi 339 dhe 781
Koordinatat 42° 24′ 30″ Veri

71° 0′ 45″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.revere.org

Revere është qytet në Massachusetts, SHBA, ndodhet rreth 5 milje (8.0 km) prej Bostonit. Qyteti u emërua sipas patriotit në Revolucionin Amerikanë Paul Revere.[1] Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, qyteti ka pasur 51,755 banorë.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "City of Revere History". Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 qershor 2012. Marrë më 10 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "2010 City Population and Housing Occupancy Status". U.S. Census Bureau. Marrë më qershor 6, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)