Richard Dawkins

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Richard Dawkins, 2010

Clinton Richard Dawkins FRS (Fellow of Royal Society- Anëtar i shoqërisë Mbretërore) FRSL (Fellow of Royal Society of Literature- Anëtar i shoqërisë mbretërore për literaturë) është një etnolog, biolog evolucionist dhe autor i shkrimeve për popullarizimin e shkencës nga Britania e Madhe.

Ai ka qenë profesor i Të kuptuarit Publik të Shkencës në universitetin e Oxfordit dhe anëtar i New College në Oxford. Dawkins u bë i njohur me librin e tij të vitit 1976 "The selfish gene" (Gjeni vetjak).

Daukinsi është një ateist [1], një nënkryetar i Shoqatës britanike Humaniste, dhe një përkrahës i lëvizjes i "të zgjuarit". Ai edhe njihet për kritikat e tij të kreacionizmit dhe "Projektimit Inteligjent". Në librin e tij "Orëndreqës i Verbër" (1986), ai argumenton kundër analogjisë së orëndreqës, e cila është një argument për ekzistencën e një krijuesi të mbinatyrshme bazuar në kompleksitetin e organizmave të gjallë. Në vend të kësaj, ai e përshkruan proceset evolutive si analoge me një orëndreqës i verbër. Ai ka shkruar shumë libra shkencore te njohura , dhe e bën paraqitjet e rregullta televizive, kryesisht për diskutimin e këtyre temave. Në vitin 2006 librin e tij Iluzioni i Zotit, Daukinsi pohon se një krijues mbinatyrshme pothuajse sigurisht nuk ekziston dhe se besimi fetar është një mashtrim.[2] Që nga janari 2010, versioni në gjuhën angleze i kishte shitur më shumë se dy milion kopje dhe ishte përkthyer në 31 gjuhë, duke përfshirë edhe gjuhën shqipe.[3]

Daukinsi ka shpikur fjala meme (ekuivalenti të sjelljes i gjenit), si një mënyrë për të nxit lexuesit të mendojnë për mënyrën se si parimet darviniane mund të zgjatet përtej sferës së gjeneve. .[4]

Burim i Dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Richard Dawkins on militant atheism". TED Conferences, LLC. Marrë më 2011-12-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dawkins, Richard (2006). The God Delusion. Transworld Publishers. fq. 5. ISBN 0-593-05548-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The God Delusion – back on the Times extended list at #24". Richard Dawkins at RichardDawkins.net. 27 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2012. Marrë më 2010-02-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Dawkins, Richard (1989). The Selfish Gene (bot. 2nd). United Kingdom: Oxford University Press. fq. 11. ISBN 0-19-286092-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)