Jump to content

Rieux-Volvestre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Riu-Volvestra
Rius (Ocitanisht)
Rieux-Volvestre (Frëngjisht)
Katedralja e Riu-Volvestrës
Katedralja e Riu-Volvestrës
VendiFranca
Sipërfaqja
1
32.380 km2 (12.502 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.627
 • Dendësia81/km2 (210/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Rieux-Volvestre (para qershorit 2009: Rieux ; [1] shqiptimi frëngjisht: [ʁjø vɔlvɛstʁ] ; Ocitanisht: Rius ; Shqip: Riu-Volvestër) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Katedralja e Riut, e cila ndodhet këtu, ishte selia e dioqezës së regjimit të lashtë të Riut, e krijuar në 1317 dhe u shpërbë në 1790.

Në vitin 1560, Riu-Volvestra ishte vendi i gjykimit të Arnaud du Tilh, në rastin e mashtrimit Martin Guerre .

Banorët e komunës njihen si Rivois ose Rivoises .

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19681.194—    
19751.243+4.1%
19821.462+17.6%
19901.721+17.7%
19991.899+10.3%
20072.352+23.9%
20122.595+10.3%
20172.583−0.5%
20192.611+1.1%