Riprodhimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Riprodhimi është procesi biologjik përmes të cilit organizmat e rinj individualë, "pasardhësit", prodhohen nga "prindërit" e tyre. Riprodhimi është një tipar themelor i të gjithë jetës së njohur; çdo organizëm individual ekziston si rezultat i riprodhimit. Ekzistojnë dy forma të riprodhimit: aseksual dhe seksual.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]