Riselda Selaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Riselda Selaj në Kampionatin Evropian 2010, në Birmingham

Riselda Selaj (e lindur më 7 prill, 1993) është një sportiste shqiptare dhe ish-gjimnaste artistike. Ajo është gjimnastja e parë shqiptare që ka fituar 5 medalje ari në një garë ndërkombëtare. Dhe gjimnastja e parë që fiton 2 herë radhazi 5 medalje në të njëjtën garë ndërkombëtare. Ajo është shpallur si një nga gjimnastet më të mira shqiptare ndër vite.

Selaj ka konkurruar edhe në Kampionatin Evropian dhe në Festivalin Olimpik Rinor Evropian (EYOF) duke dhënë shfaqjet e saj më të mira.

Selaj njoftoi daljen e saj nga gjimnastika në tetor 2014 për shkak të rënies së gjimnastikës së federatës shqiptare.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Riselda Selaj training in Romania". YouTube. 17 korrik 2011. Marrë më 2016-12-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "Riselda Selaj on beam". YouTube. 2 gusht 2011. Marrë më 2016-12-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "Riselda Selaj Pictures XVI Mediterranean Games – Day 5 – Artistic Gymnastics". Zimbio.com. 1 korrik 2009. Marrë më 2016-12-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "Maqedoni, Riselda Selaj fiton 5 medalje ari". Sport.albeu.com. 25 shtator 2008. Marrë më 2016-12-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "Albania's Riselda Selaj performs in the Pictures". Getty Images. 14 tetor 2009. Marrë më 2016-12-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)