Robert LaSalle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
René-Robert Cavelier
Sieur de La Salle
Cavelier de la salle.jpg
Profesioni Eksplorator
Ditëlindja 21 nëntor 1643 ,
Vendlindja Rouen, Normandi, Francë
Ditëvdekja 19 mars 1687
Nacionaliteti Francez


René-Robert Cavelier, Sieur de La Salle, apo Robert de LaSalle (21 nëntor 1643 - 19 mars 1687) ishte një eksplorues francez. Ai hulumtoi rajonin e Liqeneve të Madhe të Shteteve të Bashkuara dhe Kanada, lumit Misisipi, dhe Gjirin e Meksikës. La Salle mori tërë pellgun e lumit Misisipi për Francën.

Lidhje të Jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]