Rocinante

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Statuja në Madrid nga Lorenzo Coullaut Valera (1930)

Rocinante (Shqiptimi spanjisht: [roθiˈnante]) is është kali i Don Kishotes në romanin Don Kishoti i Mançës nga Miguel de Cervantes. Në shumë mënyra, Rocinante nuk është vetëm kali i Don Kishotes, por gjithashtu çifti i tij: sikur Don Kishote, ai është i vështirë, kalon kulmin dhe është angazhuar në një detyrë përtej kapaciteteve të tij.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mancing, Howard (2004). "Rocinante". The Cervantes Encyclopedia: L–Z. Westport, CT: Greenwood Press. fq. 618. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Cull, John T. (1990). "The 'Knight of the Broken Lance' and his 'Trusty Steed': On Don Quixote and Rocinante". Cervantes: Bulletin of the Cervantes Society of America. 10 (2): 37–53. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)