Rogatica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rogatica është një qytet dhe komunë që ndodhet në Republikën Srpska lindore, një entitet i Bosnjës dhe Hercegovinës . Që nga viti 2013, ai ka një popullsi prej 10,723 banorësh, ndërsa qyteti i Rogaticës ka një popullsi prej 6,855 banorësh.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga tetori 1941 deri në janar 1942, çetnikët serbë vranë rreth 2000 civilë myslimanë nga rrethi i Rogaticës. [1]

Në vitin 1942, regjimi fashist kroat ustashe masakroi rreth 6000 serbë në Stari Brod afër Rogaticës dhe Millosheviqit . [2] [3]

Në vitet 1990 e gjithë popullsia shumicë boshnjake ishte e detyruar të ikte për shkak të forcave serbe që kryenin një fushatë pastrimi etnik me shumë boshnjakë të dhunuar dhe vrarë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Čekić 1996.
  2. ^ Sokol, Anida (2014). "War Monuments: Instruments of Nation-building in Bosnia and Herzegovina". Croatian Political Science Review. 51 (5): 105–126. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Prime Minister Višković attends the commemorating ceremony in memory of the Serbs killed in Stari Brod and Miloševići in 1942". Republic of Srpska Government. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2021. Marrë më 12 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)