Ronnie Cope

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ronnie Cope
Të dhënat personale
Emri i plotëRonald Cope
Data e lindjes5 tetor 1934
Vendi i lindjesCrewe, Cheshire, Angli
Data e vdekjes14 shtator 2016
PozicioniMbrojtës
Karriera në rini
1950–1951Manchester United
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1951–1961Manchester United93(2)
1961–1963Luton Town28(0)
0?–?Northwich Victoria?(?)
Ekipet e menaxhuara
1965–1966Northwich Victoria
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Ronald "Ronnie" Cope (5 tetor 1934 - 14 shtator 2016) ishte futbollistë anglezë i cili ka luajtur si mbrojtës në skuadrën Manchester United dhe Luton Town.[1] Babai i tij, Xhorxhi ishte poashtu futbollistë i cili ka luajtur në skuadrën Crewe Alexandra. Ronnie vdiq në muajin shtator 2016.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ron Cope". UK A–Z Transfers. Neil Brown. Marrë më 27 tetor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ OBITUARY: RONNIE COPE