Jump to content

Rostov Arena

Coordinates: 47°12′34″N 39°44′16″E / 47.20944°N 39.73778°E / 47.20944; 39.73778
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rostov Arena
VendodhjaUlitsa Levoberezhnaya 2B, Rostov-on-Don, Russia
Koordinatat47°12′34″N 39°44′16″E / 47.20944°N 39.73778°E / 47.20944; 39.73778
Kapaciteti45,000 (Official)
43,472 (2018 FIFA World Cup)[1]
Përmasat e fushës105 x 68 m
SipërfaqjaGrass
Construction
Broke ground2014
Ndërtuar2014–2018
Çmimi i ndërtimitrubles 19.84 billion (2013)
Euro 270 million
ArkitektiPopulous
Përdoruesit
FC Rostov (2018–present)
Russia national football team (selected matches)

Rostov Arena[2][3] (rusisht: «Ростов Арена») është një stadium futbolli në Rostov-on-Don, Rusi. Është një nga vendet për Kupën Botërore FIFA 2018. Ai gjithashtu pret FC Rostov të Premier League Ruse, duke zëvendësuar Olimp-2. Ka një kapacitet prej 45,000 spektatorësh.[4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rostov Arena

Në qershor 2013, gjatë përpjekjeve për stadiumin, u gjetën pesë predha nga Lufta e Dytë Botërore, pothuajse të ruajtura në mënyrë perfekte.

Në gusht 2013, filloi puna në themelet e aluviumeve me rërë për stadiumin. Puna për fondacionin përfundoi në maj 2014. Ndërtimi filloi në ndërtimin e stadiumit në tetor 2015. Në dhjetor siti i ndërtimit filloi të sjellë pajisje të rënda dhe materiale ndërtimi. Në janar 2015, ekuipazhet filluan drejtimin e grumbujve.

Në mars 2015, projekti i stadiumit u rishikua, duke ulur koston e ndërtimit në 3 miliardë rubla. Në verën e vitit 2015 drejtimi i grumbullit përfundoi dhe filloi ndërtimi i superstrukturës.

Në dhjetor 2015, filloi puna për instalimin e kornizës metalike të çatisë. Në korrik 2016 filloi puna në tasin e stadiumit të betonit. Përveç kësaj, ndërtuesit filluan ndërtimin e fasadës dhe filluan peizazhin e territorit ngjitur me stadiumin. Në nëntor 2016, puna e betonit të armuar të tasit kryesor të stadiumit u krye plotësisht dhe filloi instalimi i strukturave të çatisë që mbajnë ngarkesë.

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rostov Arena

Në vitin 2011, modeli përfundimtar për stadiumin e ri u prezantua nga Populous. Forma e parregullt e çatisë dhe e stendave janë tipare dalluese. Një pjesë e tapicës do të jetë e përkohshme, për Kupën e Botës 2018. Pas kapacitetit të turneut mund të ulet në 42,000. Siç konfirmoi arkitekti kryesor për Rajonin Rostov,[5] ky stadium do të jetë fillimi i një qendre të re të qytetit. Do të jetë projekti i parë i madh i ndërtuar në bregun jugor të lumit Don, me pjesën tjetër të qytetit të shtrirë në veri. Me destinacionet për blerje dhe ngrënie, stadiumi do të shërbejë si pikë qendrore për investime dhe zhvillime të reja.

2018 Kupa e Botës FIFA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Koha Ekipi # 1 Rez. Ekipi # 2 Raundi Pjesëmarrja
17 qershor 2018 21:00  Brazil 1-1   Zvicra Grupi E 43,109 [6]
20 qershor 2018 18:00  Uruguaji 1-0  Arabia Saudite Grupi A 42.678 [7]
23 qershor 2018 18:00  South Korea 1-2  Meksika Grupi F 43,472 [8]
26 qershor 2018 21:00  Islanda 1-2  Kroacia Grupi D 43,472 [9]
2 korrik 2018 21:00  Belgjika 3-2  Japonia Raundi i 16 41,466 [10]

Ndeshje të tjera ndërkombëtare të futbollit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Konkursi Ekip Rez Ekipi Pjesëmarrja
10 Sht 2018 Ndërkombëtare miqësore  Rusia 5-1  Republika Çeke 37800

Pas vitit 2018 FIFA Kupa Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Kupës së Botës FIFA 2018, arena do të përdoret për ndeshjet e FC Rostov lokal dhe për lojërat e ekipit kombëtar të futbollit të Rusisë, si dhe për ngjarje të tjera sportive dhe kulturore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rostov Arena". FIFA (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2018. Marrë më 15 qershor 2018.
  2. ^ Stadium names for the 2018 FIFA World Cup Russia™ confirmed Arkivuar 11 nëntor 2017 tek Wayback Machine. FIFA.
  3. ^ Стадион к ЧМ-2018 в Ростове-на-Дону назовут «Ростов-Арена».
  4. ^ Russia 2018 FIFA WORLD CUP artists Impressions of Stadiums
  5. ^ Russia to create a new heart for 2018
  6. ^ "Match report – Group E – Brazil - Switzerland" (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 17 qershor 2018. Marrë më 17 qershor 2018.
  7. ^ "Match report – Group A – Uruguay - Saudi Arabia" (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 20 qershor 2018. Marrë më 20 qershor 2018.
  8. ^ "Match report – Group F – Korea Republic - Mexico" (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 23 qershor 2018. Marrë më 23 qershor 2018.
  9. ^ "Match report – Group D – Iceland - Croatia" (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 26 qershor 2018. Marrë më 26 qershor 2018.
  10. ^ "Match report – Round of 16 – Belgium - Japan" (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 2 korrik 2018. Marrë më 2 korrik 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]