Roundhay Garden Scene

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Roundhay Garden Scene
LouisLePrinceFirstFilmEver.png
Viti i prodhimit: 1888
Regjia: Louis Aimé Augustin Le Prince
Prodhuesi: {{{producenti}}}
Skenaristi:
Interpretojnë: Adolphe Le Prince
Sarah Whitley
Joseph Whitley
Harriet Hartley
Muzika:
Kinematografia: Louis Le Prince
Prerja: Louis Le Prince
Studio: {{{studio}}}
Shpërndarë nga: Louis Le Prince
Data(t) e lëshimit: Flag of England.svg 14 tetor 1888
Kohëzgjatja: +2.6 sek (20 kps)
+4.33 sek (12 kps)
Shteti: Anglia - Francë
Gjuha: (Pa ton)
Vlerësimi:
I paraprirë nga {{{I_parapritur_nga}}}
I ndjekur nga {{{I_ndjekur_nga}}}
[{{{webfaqja}}} Faqja zyrtare]
IMDb.Logo.png Roundhay Garden Scene
Roundhay Garden SceneAll Movie Guide

Roundhay Garden Scene ishte një film i shkurtër angleze i prodhuar më 1888 dhe i pari film i prodhuar në botë.

U xhiruar në Oakwood Grange Road në Roundhay, Leeds, West Yorkshire, Angli nga Louis Aimé Augustin Le Prince. Ndër interpretuesit ishin Adolphe Le Prince (biri i Le Prince's), Mrs Sarah Whitley (vjehrra i Le Prince's), Joseph Whitley dhe Miss Harriet Hartley.

Data është e saktë për shkak se Mrs Whitley vdiq në tetor 1888, vjehrra e Le Prince. Sot ekzistojnë vetëm pjesë prej këtij filmi.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmi[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmi me i hershem qe ka mbijetuar, vetem 2 sekonda i gjate