Rrapi i Palasës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rrapi i Palasës

Rrapi i Palasës është një trung (dru) rrapi i cili ndodhet në fshatin e Palasës, komuna Himarë e rrethit të Vlorës. Përfaqëson një dru të veçuar rrapi me lartësi rreth 18 m, diametër të trungut rreth 3 m dhe perimetri i tij rreth 10 m dhe moshë mbi 300 vjeçare. Ruhet në gjëndje të mirë. Ka shërbyer si vend takimi për kuvendet e fshatit. Ka vlera shkencore biologjike, arsimore, estetike, kulturore dhe turistike. Vizitohet duke ndjekur intinerarin VlorëPalasë.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rrapi i Palasës (AKZM-AL)". Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 qershor 2018. Marrë më 10 janar 2019.