Rrapi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrapi i Prizrenit
Rrapi i Krujës
Rrapi i Bezistanit në Elbasan

Rrapi ose çinari (lat. Platanus) është një dru i lartë me trung të trashë, me degë të gjera, me gjethe të mëdha në trajtë pëllëmbe, që bën lëndë të vogla me gjemba të imët përsipër. Rrapi paraqet një familje të pavarur të grupit Platanaceae. [1] Atdheu i kësaj gjinie është Amerika e Veriut: në jug dhe jugperëndim të Shteteve të Bashkuara, Meksika, Guatemala, dhe në Evropë, Gadishulli Ballkanik duke përfshirë Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë, Greqinë, Bullgarinë dhe Kroacinë. Rrapi mund të rritet deri në 50 metra në lartësi. Këto pemë mund të jetojnë për një kohë të gjatë, janë rezistente ndaj ndotjes, kështu që shpesh mbjellen në qytete përgjatë rrugëve si dhe në parqe. [2] [3]

Llojet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Llojet më të njohura të rrapit janë:[4]

Emri botanik Emri i zakonshëm Shpërndarja
Platanus × acerifolia
(P. occidentalis × P. orientalis;
syn. P. × hispanica, P. × hybrida)
Lloje hibride Prejardhje e kultivuar
Platanus chiapensis Rrapi Chiapas Meksika
Platanus gentryi Rrapi Gentry Meksika
Platanus mexicana Rrapi Meksikan (sycamore) Meksika
Platanus oaxacana Rrapi Oaxaca Meksika
Platanus occidentalis Rrapi amerikan (American sycamore, buttonwood, occidental plane) Amerika e Veriut
Platanus orientalis Rrapi Oriental Evropa, Azia
Platanus racemosa Rrapi i Kalifornisë (California sycamore, western sycamore, aliso) California, SHBA
Platanus rzedowskii Rrapi Rzedowski Meksika
Platanus wrightii Rrapi i Arizonës (Arizona sycamore) Arizona, New Mexico, Meksika

Trungje të famshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Baku, Pasho, red. (2011). "Rrapi". Enciklopedia universale e ilustruar. Tiranë: Shtëpia Botuese Bacchus. fq. 813. OCLC 734077163. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Naumann, Helmut (2007). "Die Platane von Gortyna". përmbledhur nga Kämmerer, Thomas Richard (red.). Studien zu Ritual und Sozialgeschichte im Alten [Orient / Studies on Ritual and Society in the Ancient Near East. Tartuer Symposien 1998–2004]. Berlin, de Gruyter. fq. 207–226. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
  3. ^ Sunset Western Garden Book (1995), fq. 606–607
  4. ^ "Catalogue of Life: 20th December 2017". Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2018. Marrë më 4 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)