Rrapi i Manastirit

Coordinates: 41°02′02″N 21°19′55″E / 41.033889°N 21.331944°E / 41.033889; 21.331944
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

41°02′02″N 21°19′55″E / 41.033889°N 21.331944°E / 41.033889; 21.331944

Rrapi i Manastirit

Rrapi i Manastirit (maqedonisht:Битолскиот Чинар - Bitolskiot Činar) është një trung i drurit të rrapit i cili ndodhet në qytetin e Manastirit. Konsiderohet të jetë pema më e madhe dhe më e vjetër jo vetëm në qytetin e Manastirit por edhe në gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë. Më konkretisht rrapi ndodhet në Rrugën Dimitar Vlahov në Lagjen Bairi, jo shumë larg nga Hamami i Qerim Beut dhe Shkollës fillore "Gjorgji Sugarev". Besohet të jetë mbjellur rreth 560 vjet më parë nga ana e një gruaje të burgosur në Burgun e Grave në Manastir, Perandoria Osmane.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ж. Здравковска:ЏИНОВСКО ДРВО СО ПЕТ И ПОЛВЕКОВНА ИСТОРИЈА: Чинарот го посадила затвореничка. Дневник, 8.05.2011, viz. 14.01.2013