Hamami i Qerim Beut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hamami i Qerim Beut
Informacion i përgjithshëm

Hamami i Qerim Beut ose Kerimbegov Hamam ose Eski Cifte Hamami ( Ќерим бег амам) është një hamami, banjë turke në mahallën Bair të qytetit të Manastirit, Maqedonia e Veriut. Hamami u shpall monument kulture në vitin 1969.

Banja është përmendur nga udhëtari i famshëm osman Evliya Celebi në shekullin e 17-të. Gjendet në Bair të Manastirit, përballë shkollës fillore "Georgi Sugarev", afër rrapit të Manastirit dhe xhamisë Isa Fakih. Sot hamami është i braktisur, i shkatërruar me kalimin e kohës dhe ka nevojë për rinovim.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Здравковска, Жанета (7 юни 2006). "Ќерим-беговиот амам стана змијарник". Дневник. Arkivuar nga origjinali më 3 юли 2013. Marrë më 10 август 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date=, |date=, dhe |archive-date= (Ndihmë!)