Rrasa e Dispilios

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
I segni sulla tavoletta di Dispilio


Tabelë e Dispilio (e njohur edhe si Shkrimet e Dispilio ose Disk Dispilio) është një tabletë druri me gravura (charagmata), zbuluar gjatë gërmimeve të Xhorxh HourmouziadisDispilioGreqi dhe me datim përmes metodës se karbon-14 rreth 7.300 BP (5.260 p.e.s.). Ajo u zbulua në vitin 1993 në një Iseda lakeside neolitike ne një ishull artificial afër fshatit të pranishëm të liqenit të Kosturit në Dispilio Kastoria Kastoria Prefektura, Greqi.

Zbulimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vend ishte zbuluar nga liqeni njëjta 1992. Vend duket se kanë qenë të pushtuara nga fazat përfundimtare të neolitike e Mesme (5600-5000 para Krishtit) deri Upper Neoliti (3000 pes). U gjetën disa objekte, përfshirë këtu qeramika, elemente druri strukturore, fara, kockat, figurines, stolitë personale, flutes dhe shkrim tabletë. Zbulimi i tabletë u njoftua në një simpozium në shkurt 1994 në Universitetin e Selanik. Paleo-mjedisit të faqes, botanikë, teknikat e peshkimit, mjetet dhe qeramikë janë jozyrtarisht në një botim i publikuar në qershor Επτάκυκλος 2000, një revistë greke arkeologji dhe Hourmouziadis në vitin 2002. Tabletë në vetvete ishte dëmtuar pjesërisht kur ishte ekspozuar ndaj mjedisit të jashtëm të pasura me oksigjen pas. Këto kanë qenë nga uji dhe balta ku porotë për një kohë të gjatë dhe tani është duke u ruajtjes. Publikimi i plotë akademik tabletë duket të presin për të përfunduar punën e plotë ruajtjes.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Stampa:EnG. H. Hourmouziadis, ed., Dispilio, 7500 anni dopo. Tessalonica, 2002.
  • (Greqisht)G. H. Hourmouziadis, Ανασκαφής Εγκόλπιον. Atene, 2006.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]