Jump to content

Rrethoja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një rrethojë prej druri.

Një rrethojë është një strukturë që mbyll një zonë, zakonisht jashtë, dhe zakonisht ndërtohet nga shtylla që lidhen me dërrasa, tela, shina ose rrjetë.[1] Një gardh ndryshon nga një mur në mungesën e një themeli të fortë në të gjithë gjatësinë e tij.[2]

Alternativat e rrethimit përfshijnë një hendek (ndonjëherë të mbushur me ujë, duke formuar një hendek).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Patrick Hanks, red. (1985). Collins Dictionary of the English Language. William Collins Sons & Co. Ltd. fq. 534. ISBN 0-00-433078-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dr D G Hessayon (1992). The Garden DIY Expert. pbi publications. fq. 5. ISBN 0-903505-37-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)