Jump to content

Rudoka e Madhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rudoka e Madhe[1] është një majë mali e masivit malor Bjeshkët e Sharrit.[2] Lartësia e saj është 2658 metra mbi nivelin e detit. Vija kufitare midis Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës kalon pikërsiht nëpër maje, prandaj është edhe maja më e lartë e Kosovës.[3] [4]

Galeriа[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Martin Bock (shtator 2017). Kosovo: Natur und Kultur zwischen Amselfeld und Albanischen Alpen. Trescher Verlag. fq. 321–. ISBN 978-3-89794-386-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Maja më e lartë në Serbia është 2 metra mbi Gjeravicën[lidhje e vdekur]
  3. ^ Great Rudoka, 2658m
  4. ^ Maja e Njeriut (Rudoka) the highest peak of Serbia on the border with Macedonia[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]