Russula aeruginea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Russula aeruginea

Kapelja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim konvekse pastaj e sheshtë fillim konvekse pastaj e sheshtë dhe pak si hinkë, kutikula e shqitshme, pak viskoze, me nuancë të ndryshme në të gjelbërt, vecanërisht e gjelbër gri më e theksuar në qendër, në fund tërësisht e verdhë e zbehtë, me njolla të vogla ndryshku, prej 4-10 cm diametër.

Petat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të bardhme me njolla të verdha të dendura, të bigëzuara në vendin e ngjitjes, me nervura të imëta, në fillim të harkuara, të thyeshme.

Këmba[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E bardhme me njolla kafe të verdhme në bazë, e hollë në pjesën e poshtme, e plotë e fortë.

Tuli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I bardhëm që tendencë të bëhet gri në ajër, i trashë i ngjeshur, shije lehtësisht djegëse, pastaj të ëmbël lajthie.

Sporet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të bardha.

Vendrritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në grupe, në pyjet halore, por sidomos nën mështekna.

Periudha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në verë dhe vjeshtë, e zakonshme.

Vlera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E pangrënshme.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

  1. ^ Murat Xhulaj. KERPUDHAT. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)