Rustam Asildarov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Rustam Asildarov (9 mars 1981 - 3 dhjetor 2016[1]), i njohur ndryshe si Emir Ebu Muhammed Kadarsky[2] ishte udhëheqës i ISIS-it i rajonit të Kaukazit Verior dhe ish-udhëheqësi i ushtrisë së Emiratit të Kaukazit.

Asildarov u bë udhëheqës i sektorit në Provincën Dagestan në maj të vitit 2010,[3] dhe më 8 gusht 2012, udhëheqësi i Emiratit të Kaukazit Dokka Umarov e emëroi Asildarovin si udhëheqës i përgjithshëm i Provincës së Dagestanit pas vdekjes së Ibragimkhalil Daudovit.

Më 3 dhjetor 2016, FSB ka deklaruar se Asildarovi bashkë me katër tjerë janë gjetur të vdekur afër Makhachkala, Dagestan.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Head of ISIS ‘branch’ in Russia’s N. Caucasus killed in special police op – FSB
  2. ^ "Dagestani Militants Experience Series of Setbacks". The Jamestown Foundation. 31 dhjetor 2014. Marrë më 2015-05-01.
  3. ^ Radio Free Europe/Radio Liberty (26 gusht 2012). "Umarov Names New Commander Of Insurgency In Daghestan".
  4. ^ "Head of ISIS 'branch' in Russia's N. Caucasus killed in special police op – FSB". rt.com. Russia Today. Marrë më 3 dhjetor 2016.