Jump to content

Rutulët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rutulët or Rutulians - një nga popujt indigjenë të Rusisë dhe Azerbajxhanit, popullsia autoktone e Kaukazit. Sipas rezultateve të regjistrimit të vitit 2010, numri i Rutulëve në Rusi ishte 35,240 njerëz[1]. Është vlerësuar se numri i Rutulëve në Azerbajxhan është më shumë se 30,000 njerëz (2004).

Prejardhja e Rutulëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rutulët janë një popull i lashtë i Kaukazit. Paraardhësit e tyre ishin një nga popujt e Albania Kaukaziane.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e hershme e Rutulëve është e lidhur me shtetin e Albania Kaukaziane, i formuar në shekullit e IV para Krishtit. e., e cila përfshinte popujt e Dagestanit Jugor.

Në fillim të shekullit të 19-të, në Kaukaz filloi një fazë e re e agresionit ushtarak të Perandorisë Ruse, të cilës Rutulianët i ofruan rezistencë aktive. Rutulët nuk pranoi të paguante taksa në thesarin mbretëror dhe rezistoi përpjekjeve të gjeneralëve mbretërorë për t'i nënshtruar ata te mbreti. Në 1838, Agabek al-Rutuli udhëhoqi një kryengritje të gjerë kundër Perandorisë Ruse, por gjatë viteve të ardhshme kjo kryengritje u shtyp brutalisht dhe në 1844 Perandoria Ruse pushtoi shtetin Rutulian.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Faqja zyrtare e regjistrimit të popullsisë ruse 2010" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-04-30. Marrë më 2011-12-31.
  2. ^ Perlat e mendimit rutulian