Ruzhdi Lata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ruzhdi Lata (Dibër, 6 maj 1953 - Shkup, 24 nëntor 2018) ka qenë politikan dhe përkthyes shqiptar. Pas shpërbërjes së Republikës Jugosllave të Maqedonisë prej vitit 1980 Ruzhdi Lata ka punuar si pjesë e Bashkësisë fetare Islame, në këtë Republikë dhe në të njëjtën kohë ka qenë edhe ligjërues në katedrën e Orientalistikës deri në vitin 1991 në Prishtinë. Nga viti 2013 u zgjodh kryetar i Komunës së Dibrës dhe vitin e kaluar ai fitoi dhe mandatin e dytë për kryetar të komunës së Dibrës së Madhe, në Maqedoni.

Gjatë jetës së tij, sa i përket karrierës profesionale ai është marrë dhe me shumë përkthime nga arabishtja, si edhe nga turqishtja, prej të cilit njihet edhe romani i përkthyer i Sami FrashëritDashuria e Talatit me Fitneten” etj. U nda nga jeta më 24 nëntor 2018 ne Shkup dhu u gerdua qe te varroset ne Diber ku kishte familiar dhe popullin e tij. Xhenazja u la me xhamijen e tij Xhamia me njeqind xhama.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]