Jump to content

Ruzhica Sokiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ružica Sokić në një stampë serbe

Ružica Sokić (lindur në 14 dhjetor 1934 - 19 dhjetor 2013) e njohur ndryshe si Ruža Soda, ishte një aktore dhe shkrimtare serbe.[1]

Lindur në Beograd, në periudhën e Federatës Jugosllave, Sokić nisi karrierën në aktrim në 1957 dhe ka marrë pjesë në 40 filma dhe emisione televizive. Roli i saj i fundit ishte në 2011.[2] Në tetor 2010, ajo publikoi librin “Pasioni për fluturimin”.[3]

Ružica Sokić u diagnostikua me sëmundjen e Alzheimerit dhe u largua nga jeta për shkak të kësaj sëmundjeje në 19 dhjetor 2013 në moshën 79 vjeçare, në vendlindjen e saj, në Beograd.[4]

  1. ^ "Ružica Sokić". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2014. Marrë më 22 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Actress Ruzica Sokic Dies At Age Of 79". InSerbia News. 19 dhjetor 2013. Marrë më 22 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Страст за летењем. Politika. 7 tetor 2010. Marrë më 22 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Preminula Ružica Sokić". Blic. 19 dhjetor 2013. Marrë më 22 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)