Rwindi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Rwindi (Shqiptimi: Ruindi) është një qytet i vogël në provincën e Kivës Veriore, Republika Demokratike e Kongos. Qyteti ka një aeroport prej 1,040 metrash, Aeroporti Rwindi.[1]

Jeta e egër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një luaneshë Kongoleze në Parkun Kombëtar të Virungës afër Ruindit

Meqë ky qytet është afër Parkut Kombëtar të Virungës, luanët janë shtrirë atje gjatë luftës së parë dhe luftë së dytë civile[2] dhe mbase janë zhdukur në ditët e sotme.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Informacioni i Airoportit për FNZR-në, Great Circle Mapper.
  2. ^ Treves, A.; Plumptre A. J.; Hunter L. T.; Ziwa J. (2009). "Identifying a potential lion Panthera leo stronghold in Queen Elizabeth National Park, Uganda, and Parc National Des Virunga, Democratic Republic of Congo". Oryx. 43 (1): 60–66. doi:10.1017/s003060530700124x. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg Ky artikull në lidhje me Republikën Demokratike të Kongos është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.