Parku Kombëtar i Virungës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Parku Kombëtar i Virungës
IUCN kategoria II (park kombëtar)
Kampi i Bukimës në Ultësirat Malore të Mikenonës, Shtëpia e Gorillave Malore Kongoleze
ShtetiRepublika Demokratike e Kongos
Qyteti i afërtGoma
Sipërfaqja(3,000 milje)
Krijimi1925
Faqja e internetitvirunga.org

Parku Kombëtar i Virungës (Frengjisht: Parc National des Virunga, Anglisht: Virunga National Park), më parë i quajtur dhe si Parku Kombëtar i Albertit, është një Park Kombëtar prej (3,000 milje) që shtrihet nga Malet Virunga në jug deri në Malet Ruezori në veri, në lindjeRepublikës Demokratike të Kongos, në kufi me Parkun Kombëtar të Vullkaneve në Ruandë dhe Parkun Kombëtar të Maleve Rwenzori dhe Parkun Kombëtar të Mbretëreshës Elizabeth në Ugandë.

Bodiversiteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parku është i njohur për biodiversitetin e tij të jashtëzakonshëm, që përmban më shumë llojezogjve, të gjitarëve dhe të zvarranikëve se çdo zonë e mbrojtur në kontinentin e Afrikës. Megjithëse gorillat e malit janë jashtëzakonisht të rralla dhe renditen si një nga speciet më të rrezikuara, puna e suksesshme e ruajtjes ka ndihmuar në sigurimin e popullatave të mbetura. Popullata e tyre në të vërtetë u rrit gjatë viteve të trazirave politike në rajon (1994-2004), dhe kanë vazhduar ta bëjnë këtë edhe gjatë gjithë periudhës së vështirë 2007-2008. Regjistrimi i gorillave të vitit 2010 ka treguar se përpjekjet e ruajtjes së Virungës kanë qenë shumë të suksesshme. Si virgjinjtë ashtu edhe elefantët e pyjeve, si dhe shimpanzetë dhe gorillat e ulëta të tokës, ende mund të gjenden në Virungë, së bashku me okapin, gjirafa, bualli Afrikan dhe shumë shpendë endemikë. Zona fqinje e malit Hoyo (sv) u menaxhua me parkin dhe është shtëpia e një popullate të njerëzve bambu të vegjël, si dhe shumë shpella dhe ujëvara.[1]

Luanët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parku Kombëtar i Virungës është një ndër parqet më të mbrojtura dhe së bashku me Parkun Kombëtar Rajonal të Elizabetës, Parku formon një Njësi Konservimi të Luanit.[2] Parku konsiderohet si një Zonë e Mbrojtur për luanin Qendror, nëse fshihet gjuetia dhe lloje të presë.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "THE BIODIVERSITY OF THE VIRUNGA VOLCANOES" (PDF). programs.wcs.org/. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 shkurt 2014. Marrë më 4 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ IUCN Cat Specialist Group (2006). Conservation Strategy for the Lion Panthera leo in Eastern and Southern Africa. Pretoria, South Africa: IUCN. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ A. Treves; A. J. Plumptre; L. T. Hunter; J. Ziwa (2009). "Identifying a potential lion Panthera leo stronghold in Queen Elizabeth National Park, Uganda, and Parc National Des Virunga, Democratic Republic of Congo". Oryx. 43 (1): 60–66. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)