Jump to content

Popullata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shpërndarja e njerëzve në botë sipas vitit 2018
Densiteti i njerëzve (për km2)

biologji, popullatat, janë të gjitha organizmat e të njëjtit grup ose specie, të cilat jetojnë në një zonë të caktuar gjeografike dhe kanë aftësinë e ndërthurjes.[1][2] Zona e një popullate seksuale është zona ku kryqëzimi është i mundur në mes të çdo çifti brenda zonës, dhe ku probabiliteti i ndërthurjes është më i madh se probabiliteti i kryqëzimit me individë në zonat e tjera.[3]

sociologji, popullata i referohet një koleksioni njerëzish. Demografia është një shkencë shoqërore që përfshin studimin statistikor të popullsisë njerëzore. Popullsia në terma më të thjeshtë është numri i njerëzve në një qytet, rajon, vend ose botë; popullsia zakonisht përcaktohet nga një proces i quajtur regjistrimi (një proces i mbledhjes, analizimit, përpilimit dhe publikimit të të dhënave)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population". Biology Online. Marrë më 5 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Definition of population (biology)". Oxford Dictionaries. Oxford University Press. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 5 dhjetor 2012. a community of animals, plants, or humans among whose members interbreeding occurs {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Hartl, Daniel (2007). Principles of Population Genetics. Sinauer Associates. fq. 45. ISBN 978-0-87893-308-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)