Elefanti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Elefanti
Asian Elephant1.jpg
Elefanti aziatik.
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Proboscidea
Familja: Elephantidae
Nënfamiljet
  • Shih klasifikimin

Elefanti është kafshë barngrënëse që jeton në Afrikë e Azi. Është kafsha më e madhe në tokë. Meshkujt elefantë janë të mëdhenj dhe mund të arrijnë me peshë gjer në 9100 kg. Ata kanë një hundë të gjatë me të cilën kryejnë një seri veprimesh. Elefanti eshte nje nga kafshet me te medha ne bote.

Elefanti konsiderohet si kafsha e katërt më e zgjuar në botë, pas shimpazesë, balenës dhe delfinit.

Karakteristikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Elefanti është i gjatë rreth 5 m (200 in). Elefantët nga Afrika apo Azia kanë ngjyrë të kaftë të hapur. Elefanti është kafsha e katërt e rradhtur sipas zgjuarsisë. Kjo kafshë është barngrënëse. Elefanti është kafsha më e madhe në Tokë. Tani ndoshta gjejmë elefant vetëm në kopshte zoologjike por ka edhe ndonjë jashtë tyre që jeton në natyrë. Elefantët kanë një feçkë të gjatë që ju ndihmon të kryejnë disa prej nevojave të tyre. Meshkujt elefant peshojnë rreth 9071 kg, mund të duket e pabesueshme por ky është realiteti. Përpara ka pasur shumë elefant por njerëzit nga nevoja per tu mbrojtur dhe për të nxjerr më shumë para kane vrarë ose i kane futur në kopshte zoologjike, jo vetëm elefantin por edhe shumë kafshë të tjera që nuk tani nuk ekzistojne më. Elefanti është një specie në zhdukje.