Sävsjö

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sävsjö
Qytet
noform
Sheshi i Sävsjö. Në fund të sheshit "Köpmangatan" shihet së bashku me "Kopparslagaregatan" mban shumicën e dyqaneve më të vogla të Sävsjö.
Vendndodhja
Sävsjö is located in Suedia
Sävsjö
Sävsjö

Koordinatat: 57°23′53″V 14°40′1″L / 57.39806°V 14.66694°L / 57.39806; 14.66694

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Småland
Qarku Qarku Jönköping
Komuna Komuna Sävsjö
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.52 km2
Popullsia 5,473 banorë (2017)
Dendësia 12,108 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865/1947
Zona Kohore CET UTC+1
Verore CEST UTC+2
Kodi Postal 576 xx
Prefiksi 0382
Koordinatat 57° 23′ 53″ Veri

14° 40′ 1″ Lindje

Sävsjö është qytet në qarkun Jönköping dhe zonë qendrore e komunës Sävsjö, Suedi. Vetëm jashtë Sävsjö ndodhet kodra më e lartë e Götaland Tomtabacken që është e lartë 377 metra mbi nivelin e ujit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti 1864 është fillimi i qytetit Sävsjö, sepse stacioni i trenit Sävsjö u inaugurua. Në atë kohë, Sävsjö nuk kishte asgjë vetëm disa shtëpia dhe filloi të zgjerohej pasi stacion kishte tërheqje. Sävsjö kishte 1,56 km2 më 1917 në kohën kur industritë e vogla u vendosën atje, sidomos marangozët dhe industritë e tjera të drurit, dhe kishte edhe një bankë, një farmaci dhe një zyrë postare.

Në vitin 1917 komunat rurale Norra Ljunga dhe Vallsjö në të cilat u vendosën zgjidhjet u kombinuan dhe formuan Qytetin e Sävsjö. Që nga reforma e qeverisjes lokale të vitit 1971 Sävsjö është selia e komunës Sävsjö.

Lagjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Eksjöhovgård
 • Djurgården
 • Graninge
 • Hägnen
 • Komstad
 • Ljunga
 • Lundbergsplan
 • Mäjensjö
 • Spången
 • Trekanten
 • Tällevad

Njerëz të njohur në Sävsjö[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]