Sävsjö

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sävsjö
Qytet
Sheshi i Sävsjö. Në fund të sheshit "Köpmangatan" shihet së bashku me "Kopparslagaregatan" mban shumicën e dyqaneve më të vogla të Sävsjö.
Sheshi i Sävsjö. Në fund të sheshit "Köpmangatan" shihet së bashku me "Kopparslagaregatan" mban shumicën e dyqaneve më të vogla të Sävsjö.
Popullsia
 • Gjithsej5.473
{{{postal_code_type}}}
576 xx

Sävsjö është qytet në qarkun Jönköping dhe zonë qendrore e komunës Sävsjö, Suedi. Vetëm jashtë Sävsjö ndodhet kodra më e lartë e Götaland Tomtabacken që është e lartë 377 metra mbi nivelin e ujit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti 1864 është fillimi i qytetit Sävsjö, sepse stacioni i trenit Sävsjö u inaugurua. Në atë kohë, Sävsjö nuk kishte asgjë vetëm disa shtëpia dhe filloi të zgjerohej pasi stacion kishte tërheqje. Sävsjö kishte 1,56 km2 më 1917 në kohën kur industritë e vogla u vendosën atje, sidomos marangozët dhe industritë e tjera të drurit, dhe kishte edhe një bankë, një farmaci dhe një zyrë postare.

Në vitin 1917 komunat rurale Norra Ljunga dhe Vallsjö në të cilat u vendosën zgjidhjet u kombinuan dhe formuan Qytetin e Sävsjö. Që nga reforma e qeverisjes lokale të vitit 1971 Sävsjö është selia e komunës Sävsjö.

Lagjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Eksjöhovgård
 • Djurgården
 • Graninge
 • Hägnen
 • Komstad
 • Ljunga
 • Lundbergsplan
 • Mäjensjö
 • Spången
 • Trekanten
 • Tällevad

Njerëz të njohur në Sävsjö[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]