Söderåsen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje nga Kopparhatten, pjesë e parkut kombëtar në Skåne, Suedi

Söderåsen është një park i hapur dhe kombëtar në veriperëndim të Skåne, Suedi. Në Söderåsen ka pikën më të lartë të Skåne: 212 metra mbi nivelin e detit. Kreshta shtrihet nga Röstånga në juglindje në Åstorp në veriperëndim.

Parku Kombëtar Söderåsen ndodhet 30 km në lindje të Helsingborg.

Gjeologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeologjikisht, Söderåsen është një horsti që bën pjesë në zonën Tornquist. Kreshta ndoshta filloi të formohej rreth 150 milion vjet më parë. Söderåsen gjithashtu krijon një kufi midis brezit pyjor halor dhe brezit pyjor gjetherënës në Skandinavi pasi pylli i pishës merr gradualisht në veri të kreshtës.

Kvärkadalen dhe Skäralid së bashku formuan një luginë të përparuar që përshkoi Söderåsen në Skåne.[1] Kjo shpjegohet me faktin se gjatë periudhës Paleogjene, Skåne dhe Söderåsen ishin të mbuluara me sediment, i cili më pas ishte gërryer në mënyrë që lumenjtë të preheshin në një topografi të ndryshme nga e sotmja.[2]

Parku Kombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parku Kombëtar Söderåsens është themeluar në vitin 2001 në komunat Klippan dhe Svalöv. Zona ishte e mbrojtur më parë, por më pas mori mbrojtje më të fortë. Shtrihet nga gryka Skäralid në veri deri në Nackarpsdalen në jug. Në park ka shtegë për këmbësor dhe është një destinacion popullor ekskursioni.

Një pikë fillestare natyrore është qendra natyrore në Skäralid dhe nga këtu fillojnë një numër shtigjesh për shëtitje. Gryka e përroit prej tetë kilometrash në Skäralid është një luginë unike çarje me shumë ambiente me lagështi, ku lulëzojnë myshqe, likenet dhe farërat. Parku është një nga zonat pyjore më të mëdha të vazhdueshme të Evropës Veriore me elementë të mëdhenj të ahut, lisit dhe drurit të vdekur. Në pyllin e pasur fisnik qumeshtit, ka prerje shkëmbore dhe fluturues më të vegjël, si dhe një numër insektesh dhe kërpudhash të pazakonta.

Pamja e Kopparhatten është pika më e lartë e parkut kombëtar me 200 metra. Në skajin e largët të Nackarpsdalen është liqeni rrethor i Odensjön, i rrethuar me faqe mali pothuajse 30 metra të larta.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Terrängformer i Norden. Nordiska ministerrådet. 1984. sid. 21–22
  2. ^ Lidmar-Bergström, Karna; Elvhage, Christian; Ringberg, Bertil (1991). "Landforms in Skåne, South Sweden". Geografiska Annaler. Series A, Physical Geography. 73 (2): 61–91. doi:10.2307/520984. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)