Sıla (këngëtare)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sıla Gençoglu (lindur më 17 qershor 1980) është një këngëtare- tekst shkruese turke. Ajo lindi në Acıpayam, Denizli dhe më vonë u transferua në İzmir dhe më pas në Stamboll për të mbaruar studimet. Ajo filloi të mësojë arte interpretuese në shkollë të mesme. Pas studimit të xhazit në Universitetin Bilgi të Stambollit, ajo u bë një vokaliste mbështetëse për Kenan Doğulu .

Sıla lëshoi albumin e saj të titulluar debutues në 2007. Kenga ". . . Dan Sonra "u bë një hit numër një në Türkçe Top 20, dhe pas suksesit kritik dhe tregtar ajo lëshoi albumin İmza (2009), Konuşmadığımız Şeyler Var (2010), Vaveyla (2012), Yeni Ay (2014) dhe Mürekkep (2016 ) të gjitha u vlerësuan nga fansat dhe kritikët ashtu. Një numër këngësh në këto albume, duke përfshirë "Sevişmeden Uyumayalım", "Acısa da Öldürmez", "Kafa", "Boş Yere", "Vaziyetler", "Yabancı" dhe "Hediye", u bënë hitet numër një në Turqi. Këngët "Yoruldum", "İmkânsız" dhe "Zor Sevdiğimden" u renditën në top pesë listat e muzikës në Turqi.

Përveç karrierës së saj si këngëtare, Sıla, e cila është e famshme si kantautore dhe kompozitore është vlerësuar nga kritikët, ka shkruar pothuajse të gjitha këngët e saj vete së bashku me Efe Bahadır. Ajo ka shkruar edhe shumë këngë për këngëtarët e tjerë. Me publikimin e Konuşmadığımız Şeyler Var dhe Yeni Ay ajo u bë artistja më e klikuar në Turqi përkatësisht në 2010 dhe 2014. Ajo ka fituar katër çmime të fluturave të Artë dhe shtatë çmime në Muzikën në Turqi dhe ka marrë nominime të shumta.

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Sıla (2007)
  • Zamza (2009)
  • Konuşmadığımız Şeyler Var (2010)
  • Vaveyla (2012)
  • Yeni Ay (2014)
  • Mürekkep (2016)