Jump to content

SATA

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konektorët SATA 2 në një pllakë amë kompjuteri, të gjithë, përveç dy, me kabllo të lidhur. Vini re se nuk ka asnjë ndryshim të dukshëm, përveç etiketimit, midis kabllove dhe lidhësve SATA 1, SATA 2 dhe SATA 3.

SATA (Serial AT Attachment)[1] është një ndërfaqe autobusi kompjuterik që lidh përshtatësit e autobusit pritës me pajisjet e ruajtjes masive të tilla si HDD, disqet optike dhe SSD. Serial ATA arriti standardin e mëparshëm Parallel ATA (PATA) për t'u bërë ndërfaqja mbizotëruese për pajisjet e ruajtjes.

Specifikimet e përputhshmërisë së industrisë Serial ATA e kanë origjinën nga Organizata Ndërkombëtare Serial ATA (SATA-IO) të cilat më pas lëshohen nga Komiteti Teknik i INCITS T13, AT Attachment (INCITS T13).[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Serial ATA: High Speed Serialized AT Attachment" (PDF). ece.umd.edu. Serial ATA Working Group. 7 janar 2003. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 9 tetor 2016. Marrë më 2016-02-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Technical Committee T13, AT Attachment". Technical Committee T13 AT Attachment. 1 mars 2011. Marrë më 8 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)