SKS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
SKS
TypePushkë gjysëmautomatike
Place of originBashkimi Sovjetik
Production history
DesignerSergei Gavrilovich Simonov
Designed1944
No. built15,000,000
VariantsTipi 56 Kinez; PAP Jugosllave; SKS Rumune; SKS Shqiptare; SKS e Gjermanisë Lindore; SKS e Vietnamit të veriut; SKS Koreane
Specifications
Mass3.85 kg
Length1020 mm,. Gjatësia e M59/66 1117 mm
Barrel length520 mm M59/66 558.8 mm

Cartridge7.62×39mm
Actionme piston gazi, vetmbushje
Rate of fireGjysëmautomatike 35–40 (fishekë/min)
Muzzle velocity735 m/s
Effective firing range400 m
Feed systemkarikator i zhveshur me 10 fishekë

SKS është një karabinë gjysmë-automatike sovjetike mbushur me raundin 7.62×39mm, i projektuar në vitin 1943 nga Sergei Gavrilovich Simonov. Emërtimin e saj të plotë, SKS-45, është një initialism për Samozaryadnyj Karabin SISTEMY Simonova, 1945 (rusisht: Самозарядный карабин системы Симонова, 1945; Vetë-ngarkim karabinë i (të) sistemi Simonov, 1945). Në fillim të viteve 1950, sovjetikët morën karabinë SKS jashtë shërbimit front-line dhe e zëvendësoi atë me AK-47; megjithatë, SKS mbeti në shërbim të dytë-line për dekada të tëra. Ajo është përdorur ende si një armë zjarri ceremoniale sot. SKS u eksportuar gjerësisht, dhe është prodhuar gjithashtu nga disa ish-kombe Bllokut Lindor, si dhe Kina, ku u emërtua si "lloji i 56 karabinë", Gjermaninë Lindore si Karabiner S dhe në Korenë e Veriut si "Type 63". SKS është aktualisht popullor në tregun civil të tepërta, si një gjueti dhe qitje e përpiktë pushkë gjysmë-automatike në shumë vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Kanada, dhe Zelanda e Re. Mosha dhe numrat e saj e bëjnë shumë të lira për të blerë. SKS ishte arma e zjarrit e dytë pas DPQ chambered për raundin 7.62×39mm M43, e cila ishte përdorur më vonë për AK-47.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: SKS – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]