7.62×39mm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Majtas: 7.62x39mm, Djathtas: 7.62x25mm.

Fisheku 7.62×39mm (i njohur ndryshe si 7.62 Sovjetik) është një fishek i ndërmjetëm pa buzë, me origjinë sovjetike. Fisheku përdoret gjerësisht për shkak të përhapjes në mbarë botën të pushkëve ruse SKS dhe AK-47, si dhe mitralozëve të lehtë RPD dhe RPK.

AK-47 u projektua menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, më vonë u bë AKM sepse prodhimi i llamarinës kishte probleme kur filloi për herë të parë. Kjo armë tani është pushka më e përhapur në botë me modele ushtarake. Fisheku mbeti standardi sovjetik deri në vitet 1970. Ai u zëvendësua pjesërisht në shërbimin sovjetik nga fisheku 5.45×39mm, e cila u prezantua me pushkën e re AK-74 dhe vazhdon në shërbim me pushkën e shërbimit të Forcave të Armatosura Ruse të modernizuar në pushkën AK-74M, si dhe AK-12. Në shekullin e 21-të, 7.62×39mm mbetet një fishek i zakonshëm i pushkëve të shërbimit, duke përfshirë pushkët e reja të zhvilluara si AK-15.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]