AK-74

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

AK-74(Rusisht: Автомат Калашникова образца 1974 года ose "Pushkë automatike Kallashnikov modeli 1974") është një pushkë mësymëse e zhvilluar në fillim të viteve '70 të shekullit të XX në Bashkimin Sovjetik si zëvendësim për modelin e mëparshëm AKM (e cila në vetvete ishte një version i përpunuar i AK-47). Ajo përdor një karikator të ndërmjetëm më të vogël, 5.45×39mm, i cili zëvendëson karikatorin 7.62×39mm të armëve të mëparshme të tipit Kallashnikov. Arma u përdor për herë të parë nga forcat sovjetike të angazhuara në konfliktin në Afganistan në 1979. Në kohët e sotme, automatiku vazhdon të përdoret nga shumica e vendeve të ish-BRSS. Veç kësaj, kopje të liçensuara u prodhuan në Bullgari (AK-74, AKS-74 dhe AKS-74U), në ish Gjermaninë Lindore (MPi-AK-74N, MPi-AKS-74N, MPi-AKS-74NK) dhe Rumani (PA md. 86). Përveç ish republikave sovjetike dhe vendeve të Europës Lindore, Mongolia, Forcat Speciale të Koresë së Veriut dhe Këmbësoria Sulmuese e Popullit Vietnamez përdorin AK-74. Arma u krijua fillimisht në 1974, nga dizenjuesi rus Mikhail Kalashnikov.

Lidhje të jashtëme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: AK-74 – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
AK-74
Ak74assault.jpg
Tipi Pushkë Sulmi
Vendi i origjinës Bashkimi Sovjetik
Historia e shërbimit
Në shërbim 1978–tani
Luftërat Lufta Sino-Afgane
Lufta Civile Gjeorgjiane
Luftërat e Jugosllavisë
Lufta e parë Çeçene
Lufta e dytë Çeçene
Lufta në Afganistan
Lufta e Osetisë së Jugut
Lufta Civile Sirianeetj.
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi Mikhail Kalashnikov
Dizenjuar 1974
Prodhuesi Izhmash
Prodhuar 1974–tani
Numri ndërtuar 5 milion
Variante AKS-74, AKS-74U, AKS-74UB, AK-74M, AK-101, AK-102, AK-103, AK-104, AK-105
Specifikimet
Pesha AK-74: 3.3kg
AKS-74: 3.2kg
AKS-74U: 2.7kg
AK-74M: 3.4kg
Gjatësia AK-74: 943mm
AKS-74 (e zgjatur): 943mm
AKS-74 (e mbledhur): 690mm
AKS-74U (e zgjatur): 735mm
AKS-74U (e mbledhur): 490mm
AK-74M (e zgjatur): 943mm
AK-74M (e mbledhur): 700mm
Tyta Gjatësia AK-74, AKS-74, AK-74M: 415mm
AKS-74U: 210mm

Fishekë 5.45x39mm M74
Funksionimi Me gaz
Shpejtësia e goditjes 650 fishekë/min (AK-74, AKS-74, AK-74M)
700 fishekë/min (AKS-74U)
Shpejtësia e fishekut 900m/s(AK-74, AKS-74, AK-74M)
735m/s (AKS-74U)
Rrezja efektive 625 m, 100–1,000 m
350–500 m (AKS-74U)
Sistemi i ushqimit 30-fishekë ose 45-fishekë RPK-74 me kuti karikator, 100-round karikator cilindrik (nga RPK-74)
Shënjestruesi E rregullueshme metalike