MP 40

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Maschinenpistole 40 e bërë nga Erma Werke në 1943 me stokun e shpalosur.

MP 40 (Maschinenpistole 40) është një gjysmë-mitraloz me dhomë për fishekun Parabellum 9×19mm. Ai u zhvillua në Gjermaninë naziste dhe u përdor gjerësisht nga fuqitë e Boshtit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

I projektuar në vitin 1938 nga Heinrich Vollmer me frymëzim nga paraardhësi i tij MP 38, ai u përdor gjerësisht nga këmbësorët (veçanërisht drejtuesit e togave dhe skuadrave), dhe nga parashutistët, në Frontin Lindor dhe Perëndimor, si dhe nga ekuipazhet e mjeteve luftarake të blinduara.[1][2] Karakteristikat e tij të avancuara dhe moderne e bënë atë të preferuar në mesin e ushtarëve dhe të popullarizuar në vende nga pjesë të ndryshme të botës pas luftës. Shpesh quhej "Schmeisser" nga aleatët, sipas Hugo Schmeisser, i cili projektoi MP 18, megjithëse ai nuk ishte i përfshirë në projektimin ose prodhimin e MP 40. Variantet e tjera të armës përfshinin MP 40/I dhe MP 41. Nga viti 1940 deri në vitin 1945, rreth 1.1 milionë u prodhuan nga Erma Werke.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Archived at Ghostarchive and the Wayback Machine: "MP 40 - Role & Tactics". YouTube. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "MP40 Sub Machine Gun | ParaData". www.paradata.org.uk. Marrë më 2021-03-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)