Steyr AUG

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Steyr AUG

Steyr AUG është një pushkë sulmi bullpup austriake me dhomë për fishekun e ndërmjetëm të NATO-s 5.56×45mm, i projektuar në vitet 1960 nga Steyr-Daimler-Puch, dhe tani i prodhuar nga Steyr Arms GmbH & Co KG.

Ajo u miratua nga Ushtria Austriake në 1978 si StG 77 (Sturmgewehr 77), ku zëvendësoi pushkën automatike 7.62×51mm të NATO-s StG 58 (një FN FAL i ndërtuar me licencë). Në prodhim që nga viti 1978, është krahu i vogël standard i Bundesheer-it dhe njësive të ndryshme të policisë federale austriake, dhe variantet e tij janë miratuar gjithashtu nga forcat e armatosura të dhjetëra vendeve, me disa që e përdorin atë si një pushkë shërbimi standarde.

Importimi i Steyr AUG në Shtetet e Bashkuara filloi në vitet 1980 si AUG/SA (SA që tregon gjysmëautomatik). Presidenti George H.W. Bush e ndaloi AUG-un nëpërmjet një urdhri ekzekutiv nën ndalimin e importit të armëve sulmuese të vitit 1989. Gjashtë vjet pas ndalimit, blerësit e AUG fituan një pushim pasi ndryshimet kozmetike në dizajnin e karabinës lejuan importimin edhe një herë. Ndryshimet përfshinin ndryshimin e dorezës së pistoletës në një vrimë gishti dhe tytën e armës e lënë pa fileto për të parandaluar ngjitjen e fshirëseve dhe silenciatorëve të blicit. Ndalimi u mbyll në vitin 2004 dhe në 2008 Steyr Arms punoi me Saber Defense për të prodhuar pjesë legalisht në SHBA.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Steyr AUG", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-11, marrë më 2022-12-25