Jump to content

SMAW

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje anësore e MK153 SMAW.

Mk 153 Shoulder-Launched Multipurpose Assault Weapon (SMAW) është një raketëhedhës krahu.[1] Është një armë sulmuese portative (d.m.th., buster bunker) dhe ka një aftësi dytësore kundër armaturës. I zhvilluar nga B-300, ai u prezantua në Forcat e Armatosura të Shteteve të Bashkuara në 1984. Ka një rreze efektive maksimale prej 500 metrash kundër një objektivi me madhësi tanku.[2]

Mund të përdoret për të shkatërruar bunkerët dhe fortifikimet e tjera gjatë operacioneve të sulmit; ai gjithashtu mund të shkatërrojë objektiva të tjerë të caktuar duke përdorur raketën me modalitet të dyfishtë dhe tanket kryesore të betejës duke përdorur raketën antitank me eksploziv të lartë. Operacionet në Afganistan dhe Irak panë një raketë termobarike të shtuar (e përshkruar si një "Eksploziv i ri" (NE)), i cili mund të shembet një ndërtesë.

  1. ^ "Introduction to Crew Served Weapons B3M4078 Student Handout" (PDF). Marine Corps Training Command. 7 maj 2015. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 mars 2022. Marrë më 3 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "SMAW Novel Explosive (SMAW-NE)". GlobalSecurity.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)