Jump to content

Sa i lumtur është ai që thotë se jam turk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Motoja Ne mutlu Türküm diyene! dhe flamuri i Qipros VerioreMalet e KirenisëQipron Veriore.

"Ne mutlu Türküm diyene!" (shqip: "Sa i lumtur është ai që thotë se jam turk!") është një moto e Republikës së Turqisë.

Mustafa Qemal Ataturku e përdori këtë shprehje në fjalimin e tij të mbajtur për 10-vjetorin e Republikës së Turqisë, më 29 tetor 1933 (Dita e Republikës) për herë të parë. Në vitin 1972, Ministria e Arsimit Kombëtar e Turqisë shtoi këtë shprehje në Betimin e Studentit.[1][2] Kjo u anulua nga qeveria AKP-së në vitin 2013,[3] përpara se të rivendosej nga Këshilli i Shtetit në vitin 2018.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Necati Polat (1 tetor 2011). "A Tradition in Delivering Injustice: Judiciary and Rights in Turkey". Insight Turkey (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 17 prill 2015.
  2. ^ "Nationalists stage protests against package across Turkey" (në anglisht). Hürriyet. 2 tetor 2013. Marrë më 17 prill 2015.
  3. ^ "Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü". www.resmigazete.gov.tr (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2018. Marrë më 4 prill 2018.
  4. ^ "Court rules Student Oath should be reinstated in Turkey". Ahval (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2021. Marrë më 16 gusht 2021.