Dita e Republikës (Turqi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festimi i 10-vjetorit të Republikës së Turqisë (29 tetor 1933). Nga e majta në të djathtë: Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Fevzi Çakmak, Presidenti Mustafa Kemal Atatürk, Kryetari i Asamblesë së Madhe Kombëtare të Turqisë Kazım Özalp, Kryeministri İsmet İnönü.

Dita e Republikës (Turqisht: Cumhuriyet Bayramı) është një festë kombëtare që festohet në Turqi dhe Qipron Veriore[1] çdo vit më 29 tetor, në kujtim të deklaratës së Asamblesë së Madhe Kombëtare Turke për administratën e Republikës më 29 tetor 1923. Filloi të festohej si festë kombëtare me një ligj të miratuar në vitin 1925.

Në Turqi dhe Qipron Veriore, të cilat janë vendet ku festohet Dita e Republikës, 28 tetori është një festë publike një ditë e gjysmë, pasdite dhe 29 tetori është një ditë e plotë. Dekorimet (p.sh., shiritat, tullumbacet dhe veshjet) janë përgjithësisht me ngjyrë të kuqe dhe të bardhë, ngjyrat e flamurit turk. Anıtkabir vizitohet nga më shumë se njëqind mijë njerëz çdo vit.[2] Paradat mbahen shpesh në mëngjes, ndërsa koncertet dhe shfaqjet e fishekzjarreve ndodhin në mbrëmje pas errësirës në vende të tilla si parqe, terrene panairesh ose sheshet e qytetit.[3] Fishekzjarret shoqërohen shpesh me këngë patriotike si Marshi i 10-vjetorit.[4] Stambolli ka shfaqjen më të madhe të fishekzjarreve në vend. Në përgjithësi mban ekspozita mbi Bosfor.[5] Ekspozita të tjera kryesore janë në AnkaraUlus; dhe në Izmir mbi Gjirin e Izmirit dhe Sheshin Gündoğdu.[6][7]

Themeluesi i Republikës së Turqisë, Mustafa Qemal Ataturk, në fjalimin e tij të dhjetëvjetorit më 29 tetor 1933, kur u festua dhjetëvjetori i Republikës, e cilësoi këtë ditë si "festën më të madhe".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı KKTC'de de kutlanıyor..." Kıbrıs Postası (në turqisht). 29 tetor 2018. Marrë më 9 dhjetor 2021.
  2. ^ "Yüz binler Ata'ya koştu". Milliyet (në turqisht). 30 tetor 2018. Marrë më 9 dhjetor 2021.
  3. ^ "Türkiye uyumadı! Cumhuriyet Bayramı gece de kutlandı". Hürriyet (në turqisht). 29 tetor 2018. Marrë më 9 dhjetor 2021.
  4. ^ "Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dünden itibaren başladı". Sözcü (në turqisht). 28 tetor 2016. Marrë më 2 dhjetor 2021.
  5. ^ "Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının bu yılki adresi yine İstanbul Boğazı". Cumhuriyet (në turqisht). 27 tetor 2014. Marrë më 9 dhjetor 2021.
  6. ^ "Büyükşehir'den Cumhuriyet Bayramı kutlaması". Hürriyet (në turqisht). 28 tetor 2016. Marrë më 9 dhjetor 2021.
  7. ^ "İzmir'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı". Hürriyet (në turqisht). 29 tetor 2018. Marrë më 9 dhjetor 2021.