Ismet Inony

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ismet Inëny)
Ismet Inony
Presidenti i 2-të i Turqisë
Në detyrë
11 nëntor 1938 – 27 maj 1950
Paraprirë ngaMustafa Qemal Ataturku
Pasuar ngaXhelal Bajar
Kryeministri i 1-rë i Turqisë
Në detyrë
30 tetor 1923 – 22 nëntor 1924
Paraprirë ngaRauf Orbay
Pasuar ngaAli Fethi Okyar
Në detyrë
3 mars 1925 – 1 nëntor 1937
Paraprirë ngaAli Fethi Okyar
Pasuar ngaXhelal Bajar
Në detyrë
20 nëntor 1961 – 20 shkurt 1965
Paraprirë ngaXhemal Gyrsel
Pasuar ngaSuat Hayri Ürgüplü
Kryetari i 2-të i Partisë Republikane Popullore
Në detyrë
10 nëntor 1938 – 8 maj 1972
Paraprirë ngaMustafa Qemal Ataturku
Pasuar ngaBülent Ecevit
Ministër i Punëve të Jashtme të Turqisë
Në detyrë
26 tetor 1922 – 21 nëntor 1924
Paraprirë ngaYusuf Kemal Tengirşenk
Pasuar ngaŞükrü Kaya
Të dhëna vetjake
U lind më24 shtator 1884
Izmir, Vilajeti i Ajdënit, Perandoria Osmane
Vdiq më25 dhjetor 1973
Ankaraja, Turqi
Partia politikePartia Republikane Popullore
Bashkëshortja/etMevhibe Inony
Fëmijët4
ArsimimiKolegji Ushtarak Osman
Shkolla Perandorake e Inxhinierisë Ushtarake
Nënshkrimi

Mustafa Ismet Pasha ose Ismet Inony (IPA-tr: [isˈmet ˈinœny]; 24 shtatot 1884 – 25 dhjetor 1973) ishte gjeneral turk[1] dhe shërbeu si president i vendit nga viti 1938 deri më 1950. Ai gjithashtu shërbeu si Shef i Shtabit të Përgjithshëm Turk nga viti 1922 deri më 1924. Pas deklarimit të Republikës, Inony shërbeu si kryeministër i parë duke shërbyer në tre mandate: nga viti 1923 deri më 1924, 1925 deri më 1937 dhe 1961-1965.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ismet Inony lindi te Haxhi Reshit dhe Xhevriye (më vonë Xhevrije Temelli), dhe ishte me prejardhje kurde nga ana e babait të tij dhe me prejardhje turke përmes nënës së tij. Xhevrije ishte vajza e profesorit Hasan Efendi që i përkiste ulemave dhe ishte anëtar i një familjeje turke të Razgradit.

Karriera ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ismet Pasha u diplomua në Shkollën Perandorake të Inxhinierisë Ushtarake në 1903 si oficer armësh dhe mori detyrën e tij të parë ushtarake në Ushtrinë Osmane. Ai u bashkua me Komitetin "Bashkim e përparim". Ai fitoi fitoret e tij të para ushtarake duke shtypur dy kryengritje të mëdha kundër Perandorisë Osmane në përpjekje, së pari në Rumelia dhe më vonë në Jemen, udhëheqësi i të cilit ishte Jahja Muhamed Hamid ed-Din. Ai shërbeu si oficer ushtarak gjatë Luftërave Ballkanike në frontin osmano-bullgar.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ndërroi jetë të martën, 25 dhjetor 1973, në Pavijonin Rozë në ora 16:05, në moshën 89 vjeç.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "TSK Genel Kurmay Baskanlari". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 14 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)