Jump to content

Safe (film 2012)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Safe
Regjia ngaBoaz Yakin
Shkruar ngaBoaz Yakin
ProdhuesiLawrence Bender
Dana Brunetti
LuajnëJason Statham
Catherine Chan
KinematografiaStefan Czapsky
MontazhiFrederic Thoraval
MuzikaMark Mothersbaugh

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaLionsgate
Data e publikimit
27 prill 2012
Kohëzgjatja
95 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhëtAnglisht
Mandarin
Rusisht
Buxheti$30 milionë
Fitimi$40.6 milionë[2]

Safe është një film thriller aksion krim amerikan i vitit 2012, shkruar dhe drejtuar nga Boaz Yakin, prodhuar nga Lawrence Bender dhe Dana Brunetti, dhe me aktorë Jason Statham, Chris Sarandon, Robert John Burke and James Hong. Statham luan Luke Wright, një ish-polic dhe ish-luftëtar në kafaz, i cili përfundon duke mbrojtur një fëmijë të talentuar që po ndiqet nga mafia ruse, triadat kineze dhe policia e korruptuar e qytetit të Nju Jorkut.

Safe u publikua nga Lionsgate Films më 27 prill 2012. Filmi fitoi 40.6 milionë dollarë në mbarë botën kundrejt një buxheti prej 30 milionë dollarësh me komente të ndryshme nga kritikët.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ish-polici dhe luftëtari i kafazit Luke Wright fiton pa dashje një luftë të fiksuar, duke zemëruar Emile Docheski, kreun e mafies ruse. Si ndëshkim, djali i Doçeskit, Vasili dhe njerëzit e tij vrasin gruan shtatzënë të Wright, dhe më pas premtojnë të vrasin këdo me të cilin ai flet rregullisht. Luka lë pas jetën e tij, duke u bërë një tranzit i pastrehë. Ndërkohë, në Kinë, Mei, një gjeni e re matematikore, rrëmbehet nga burra që punojnë për shefin e Triadës, Han Jiao. Han dëshiron të përdorë Mein si një llogaritëse mendore për të eliminuar gjurmën dixhitale të gjurmueshme të ndërmarrjes së tij kriminale. Ai e dërgon atë në New York City, nën kujdesin e gangsterit brutal Quan Chang.

Një vit më vonë, Han vjen nga Kina, duke i kërkuar Meit të mësojë përmendësh një numër të gjatë. Rrugës për të tërhequr një numër të dytë, automjeti i tyre zë një pritë nga mafia ruse. Mei dërgohet te Emili, i cili kërkon numrin, por Mei nuk pranon. Para se të mund ta marrin në pyetje, ata ndërpriten nga policia, i dërguar nga kapiteni i korruptuar Wolf, i cili punon për Han. Mei arratiset gjatë konfuzionit, i ndjekur nga rusët në një stacion të metrosë aty pranë, ku Luke mendon të vetëvritet. Duke njohur Chemyakin, një nga burrat që vranë gruan e tij, dhe duke parë shqetësimin e Meit, Luke hip në tren dhe vret Chemyakin dhe rusët e tjerë. Mei ikën në stacionin tjetër, vetëm për t'u ndaluar nga dy detektivë të korruptuar që punojnë për Wolf. Luka mbërrin dhe i paaftëson detektivët, duke e bindur Mein për qëllimet e tij të mira, përpara se ai të dërgojë edhe disa rusë.

E fshehur në një hotel, Mei i shpjegon numrin Lukës, i cili mendon se është kodi i një kasaforte të kombinuar. Megjithatë, Quan gjurmon Mein përmes telefonit të saj celular dhe arratiset me të gjatë një diversioni, ndërsa Luke lufton me njerëzit e Quan-it. Në të gjithë qytetin, kapiteni Wolf takohet me kryebashkiakun Danny Tremello, i cili ka mësuar se Luke është i përfshirë. Ai e paralajmëron Wolf, duke shpjeguar se Luke nuk ishte një polic i rregullt, por një vrasës i zi për qeverinë, i huazuar si favor për Tremello nga miqtë në CIA menjëherë pas 11 shtatorit, së bashku me ish-partnerin e tij Alex Rosen. Luke dhe Alex vranë disa bosë krimi si një përpjekje për të vendosur rendin dhe Luke u largua pasi ekspozoi skuadrën e detektivëve të Wolf si policë të pistë. Luka po jeton një jetë mërgimi si shlyerje për gjërat që bëri për qeverinë.

Duke përdorur telefonin e Chemyakin, Luke vendos Vasilin, të cilin ai e rrëmben. Emile pranon pa dëshirë një marrëveshje për jetën e djalit të tij, duke shpjeguar se numri i Meit zhbllokon një kasafortë të ruajtur shumë në Chinatown me 30 milionë dollarë, megjithëse ai nuk e di përmbajtjen e një kasaforte të dytë. Duke pasur nevojë për një ekip për të arritur në kasafortë, Luke rekruton Wolf dhe detektivët e tij. Së bashku, ata luftojnë përmes gangsterëve të shumtë të Triadës për të arritur në kasafortën. Ndërsa Luke është gati ta hapë atë, Wolf përpiqet ta tradhtojë, por Luke vret detektivët e mbetur dhe e merr Wolfin peng. Duke përdorur paratë, Luka i jep ryshfet Aleksit, tani ndihmës dhe i dashuri i kryetarit të bashkisë, për të shpëtuar Mein. Alex zbulon se kasaforta e dytë i përket kryebashkiakut, që përmban një disk me të dhëna për çdo sindikatë krimi në Nju Jork. Alex takon dhe vret Quan dhe njerëzit e tij ndërsa Mei shikon. Diku tjetër, Luka sulmon kryebashkiakun dhe merr një kopje të diskut të kryetarit të bashkisë.

Aleksi dhe Luka organizojnë një takim, por Luka refuzon të dorëzojë paratë, në vend të kësaj i sugjeron që ta zgjidhin atë me një grindje. Përpara se të fillojnë, Mei qëllon Aleksin, duke e plagosur dhe Luka e përfundon. Pas kësaj, Luka i jep Wolf 50,000 dollarë dhe e udhëzon që t'ia kthejë Vasilin babait të tij, i padëmtuar. Ai ia dërgon pjesën e mbetur të parave Hanit për të blerë lirinë e Meit, duke kërcënuar se do të shkatërrojë operacionet e Hanit nëse Han përpiqet të rimarrë Mein. Han largohet nga Nju Jorku me neveri, pasi Luke fsheh kopje të shumta të diskut në të gjithë qytetin. Luke dhe Mei bëjnë plane të largohen nga qyteti dhe të shkojnë në perëndim, ndoshta në Seattle. Kur Mei pyet nëse ata janë më në fund të sigurt, Luka përgjigjet se ata do ta marrin atë një ditë në një kohë.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Safe (2012) - Financial Information" (në anglisht). Marrë më 12 mars 2021.
  2. ^ "'Safe' (2012)" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 15 maj 2012.