Jump to content

Safrani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shafran

Shafrani ose safrani është një erëz që rrjedh nga lulja e Crocus sativus, e njohur zakonisht si "crocus shafran".

Stigma dhe stilet e gjalla të kuqe, të quajtura fije, mblidhen dhe thahen për t'u përdorur kryesisht si një agjent erëzash dhe ngjyrues në ushqim. Edhe pse mbeten disa dyshime për origjinën e tij, besohet se shafrani e ka origjinën në Iran. Megjithatë, si rajoni i mundshëm i origjinës së kësaj bime janë sugjeruar edhe Greqia dhe Mesopotamia. Kroku i shafranit u përhap ngadalë në pjesën më të madhe të Euroazisë dhe më vonë u soll në pjesë të Afrikës së Veriut, Amerikës së Veriut dhe Oqeanisë.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Americana Poster

  • "Saffron", Darling Biomedical Library, UCLA {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "Crocus sativus", Germplasm Resources Information Network, USDA, arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2004 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)